• DOLAR 18.705
  • EURO 19.261
  • GRAM ALTIN 1064.1370
  • ÇEYREK ALTIN 1790.000
Açık
16
Açık

​MİRAS YEDİ TOPLUM OLMA YOLUN DA GİDERKEN

Halime Bilgin

Halime Bilgin

14 Kasım 2022
Hayatta aldığımız önemli kararlar ve seçimler vardır.Bunlardan bir tanesi de, kişinin bir ömür yaşayacağı eşi doğru seçebilmesidir.Bu nedenle bize hayatını,örnek bir yaşamla miras bırakan, peygamberimiz Hz Muhammed 
eş seçerken, siz ne zenginliğine,ne güzelliğine aldanmayın ,güzel ahlakına bakın diye hatırlatmada bulunmuştur.

Günümüz modern dünyasında,sekülerleşmenin hakim olduğu bir zaman diliminde,bu hatırlatma hayata ne kadar taşınabildi, orası boşanma oranlarından anlaşılıyor aslında.Türkiye İstatik Kurumunun verilerine  göre 2021'de evlenen çift sayısı 561 bin 710 iken boşanan çift sayısı 174 bin 85  olarak kaydedildi.Yani buda demek oluyor ki 385 bin 625 çift bir yıl içinde evlenmiş ve boşanmıştır.
Toplumumuzda genel olarak geleneksel evlilik ve erkek egemen toplum olarak, ataerkil bir aile düzenine hakim.Bu nedenle evlilikler karşılıklı hak ve sorumluluk üzerine dayanıyor. Ne zaman bu hak ve sorumluluklar ihlal edildi, o zaman ilişki zedelenerek kopma eğilimi gösterebiliyor.

Barış Manço'nun bir şarkısı vardı."Bir yastıkta tam 40 yıl süper babaanne" diye bu yıl  bazen altmış bazen seksenlere kadar çıkabiliyordu.Şimdiler de bir yıl bile gitmediğini görebiliyoruz
Bunun bir çok sebebi var elbette.TUIK verilerinde bunlar da açıklanmış aslında. Şiddet,ilgisizlik,aldatma, sorumsuzluk vs bunlar  yüzeyselde olanlar.
Tüm bu sebebleri oluşturan ve görünürde olamayan birde alt yapı var aslında.

Eşya, teknoloji ve yalnızlığın ortaklaşa paylaşıldığı evler.. 


Bu evlerde azuların hakimiyetinde, yorganın dışına çıkılarak ,kredi kartlarna esir bir yaşam şekli ile her istenene ulaşılabilirlik arttı.Hal böyle olunca teknolojinin nimetleri ile konfor alanından çıkmadan, sosyalleşelim denirken  kişisel veya ailesel bilgilerin dünya geneline yayılması ortaya çıktı. Alınan eşyalar insana değil ,insan onlara hizmet etmeye başladı. Yani herşey maksadının dışında kullanılmaya başlandı .
Oysa insan sevgi hamurundan yaratılmıştı.İhtiyacı olan da muhabbetti.Bu açığını başka şeylerle kapatmaya çalışırkende iyice bocaladı.

Sorun belli de ne yapalım  biz o zaman;

Bize bırakılan örnek mirasa sahib çıkalım ki 
sevgi,aşk,muhabbet evleri çoğalsın .Bu evlerde karşılıklı anlayış olsun, konuşarak saygı çerçevesinde sorunların çözümlenmesi hayat tarzı olsun .Kişiliklere özen gösterilsin.Dünyanın getirdiği yenilikler insana hizmet etsin.Hepsinden önemlisi önceliklerimizi değiştirelim.Miras yedi bir toplum olma yoluna gitmeden direksiyon hakimiyetini sağlayıp, doğru yöne gidelim ki bir yastık da 40 yıldan fazla ömür yaşalım.

*YAZILARIN TÜM SORUMLULUĞU YAZARLARA AİTTİR

Yorumlar