• DOLAR 28,9332
  • EURO 31,2348
  • GRAM ALTIN 1.884,23
  • ÇEYREK ALTIN 3.192,00
Açık
16
Açık

​ MEVLANA 'NIN ZİYARETÇİLERİNE VASİYETİ

Fatma Çatlı

Fatma Çatlı

07 Temmuz 2022
Konya'da eski adıyla güllük mevkinde ŞEMS Parkı olarak bilinen alanın içinde eski bir camii ve türbe vardır. Yılın her günü ziyaretçilerle dolup uzakta bu mekanda ziyaret edilmektedir. Sözünü ettiğimiz türbe Mevlana’yı  Hakikatin sırlarına ulaştıran bir zatın adını taşımaktadır.

Tahmin ettiğiniz gibi Şemsi Tebrizi’nin adıdır. Büyük bir arif olarak bilinen Melikdad oğlu Ali adlı bir kişinin oğlu olan , Muhammed Şemsettin 1164 senesinde Tebriz' de dünyaya gelmiştir. Henüz çocukluk ve ilk gençlik yıllarında bile kendi kuşağı olan çocuklardan bambaşka olduğunu göstermiş , herkesi hayrete düşüren davranışlarda bulunmuştur.

Zaten Mevlana gibi zahir ve batın ilimlerinde yüksek derecelere ermiş , müderrislik , müftülük yapmış seçkin bir insanı aşk ateşiyle pişirip ona mana aleminin pencerelerini açan biri hakkında başka nasıl düşünebiliriz; Konya’ya geldiğiniz zaman uğramadan gitmeyeceğiniz bir yer de Şemsi Tebrizi’nin yanı olmalıdır; Çünkü Hz. Mevlana’nın bir vasiyeti vardır. Bu vasiyet kendisini ziyaret adabıyla ilgilidir.

‘O der ki : Beni ziyaret etmeden önce hocamı ziyaret edin , öncelik hocamındır.’

Mevlana ,Şems-i Tebrizi ile Konya’da buluştuğu zaman tamamıyla kemale ermiş bir şahsiyetti. Şems Mevlana’ya ayna oldu, Mevlana Şems' in aynasında gördüğü eşsiz güzelleğine aşık oldu diğer bir ifadeyle Mevlana gönlündeki Allah aşkını Mevlana ile yaşattı.Mevlana’nın Şems' e olan sevgisi ,Allaha olan miyarıdır.Çünkü Mevlana Şems’te Allah cemalinin tecellerini görüyordu. Mevlana açılmak üzere bir güldü. Şems ona bir nesim oldu. Mevlana bir aşk şarabı idi,Şems ona kadeh oldu.

Şemsi Tebrizi’ye gereken önem maalesef verilmiyor. Konya , Mevlana’yı ziyaretten ibaret değildir. Mevlana'yı Mevlana yapan onu pişiren Şems-i Tebrizi' yi mutlaka ziyaret edelim. 

Yardımcı kaynaklar :

eksisozluk

Sinan Yağmur aşkın 7 hali adlı eserlerinden yararlanılmıştır.


*YAZILARIN TÜM SORUMLULUĞU YAZARLARA AİTTİR
 

Yorumlar