Tarihi anlaşma imzalandı!

Eklenme Tarihi: 22.07.2022 - 17:38 , Son Güncellenme: 22.07.2022- 17:51

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belge, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalandı.

Tarihi anlaşma imzalandı!

Tahıl koridoru için imzalar İstanbul'da atıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ve Ukrayna temsilcileri katıldı.


Guterres, "Bunun gerçekleşmesini sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarlı yaklaşımı sayesinde oldu" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çözüme ulaşmak için Türkiye'nin gerçekleştirdiği yoğun çabaya dikkat çekti.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BU NOKTAYA YOĞUN MESAİ YAPARAK GELDİK


Guterres'in ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.


"Tüm dünyayı uzun bir süredir meşgul eden bir sorunun çözümüne dahil olmanın haklı gururunu yaşıyoruz" diyen Erdoğan, "Bu adımla sıcak hava dalgası ve kuraklığının yaratabileceği sorunlarda ortaya çıkabilecek fiyat artışını dizginleyecektir. Açlık tehlikesinin önüne geçilmesine katkıda bulunuyoruz" yorumunu yaptı.


Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan, sorunun çözümü için Türkiye'nin yoğun mesai yaptığına dikkat çekti.


Erdoğan, "Elbette tek bir adımla buraya gelmedik. Yoğun mesailer yaptık. Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile Karadeniz'den dünyanın pek çok noktasına nefes borusu sağlamış olacağız. Tüm süreçler üzerindeki mutabakat tesis edildi" dedi.


Erdoğan, Ukrayna limanlarındaki denetimin, İstanbul'da kurulacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.


Erdoğan, "Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Savaş sadece tarafları değil, tüm dünyayı etkiliyor. Medeniyet anlayışının bizim üzerimize yüklediği gereklilikleri yerine getirmeye devam edeceğiz" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar

35°

Açık

Açık

 • Nem

  %16

 • Rüzgar

  15 km/s

 • Pazar

  Açık

  35°

 • Pazartesi

  Açık

  34°

 • Salı

  Az bulutlu

  34°

 • Çarşamba

  Parçalı bulutlu

  33°

Konya nöbetçi eczaneleri