• DOLAR 18.723
  • EURO 19.375
  • GRAM ALTIN 1058.9142
  • ÇEYREK ALTIN 1790.000
Açık
16
Açık

Memleket Partisi BasIn Toplantısı Düzenledi

Eklenme Tarihi: 25.11.2022 - 16:48 , Son Güncellenme: 25.11.2022- 16:52

Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde konuşan Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özlem Günay, “Bütün muhalefet partilerine seçimin şeffaf, tarafsız, hukuka uygun ve güvenli yapılabilmesi için seçim ittifakı öneriyoruz” dedi

Memleket Partisi BasIn Toplantısı Düzenledi
Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özlem Günay. Memleket Partisi İl Başkanı Levent Tatlı, Memleket Partisi Karatay İlçe Başkanı ve birçok partili Konya’da basın toplantısı düzenledi. 

Günay, Memleket Partisi iktidarında bütün sorunları çözeceklerini belirterek, basın özgürlüğünü sağlayacaklarını kaydetti. 

ALTILI MASA, ADAY ARAYIŞIYLA GÜNDEMİ MEŞGUL ETMEKTEDİR

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özlem Günay, Türkiye’de birçok sorunun olduğunu, altılı masanın buna rağmen aday çıkartamadığını belirtti. 

Günay, “Bilindiği üzere ülkemiz, seçim sürecine girmiş bulunmaktadır. Kutuplaşmayı besleyen medya tarafından 2023 seçimlerinin Cumhur ittifakı ile Millet İttifakı arasında geçeceği algısı oluşturulmaktadır. Ancak ekonomik krizin derinleştiği, gıda fiyatlarının sürekli arttığı, ücretlerin yüksek enflasyon karşısında eridiği, dövizde hareketliliğin önlenemediği bir ortamda. Tarımdan, eğitime, sağlıktan enerjiye, dış politikadan göçmen konusuna kadar birçok sorunla yüz yüzeyken Altılı Masa, aday arayışıyla gündemi meşgul etmektedir. Aday belirleme sürecinin uzatılması siyasi iktidarın ekmeğine yağ sürmekte, gerçek gündemi gölgelemektedir. Bu yetmezmiş gibi, iktidarın en fazla istismar ettiği konuların başında gelen ve zaten kapanmış olan başörtüsü sorununun yeniden dillendirilmesi; Tartışmalı yurt dışı gezileri; Altılı Masadan gelen çelişkili açıklamalar, yapay gündem için malzeme vermektedir. Bu durum gerçek sorunlarla boğuşan halkımızı umutsuzluğa sürüklemekte, muhalefete olan güveni sarsmaktadır. Altılı Masa'nın bu tavrı yanlıştır” ifadelerini kullandı.

HUKUKA UYGUN SEÇİM OLMASINI İÇİN SEÇİM İTTİFAKI İSTİYORUZ

Şeffaf ve hukuka uygun seçim istediklerini belirten Günay, seçim ittifakı istediklerini açıkladı. Günay, “Memleket Partisi olarak tüm muhalefete seçim sürecine girdiğimizi hatırlatmak istiyoruz. Sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Bütün muhalefet partilerine seçimin şeffaf, tarafsız, hukuka uygun ve güvenli yapılabilmesi için seçim ittifakı öneriyoruz. Bir seçimin üç temel unsuru seçmen, aday ve sandıktır. Milli iradenin oluşumu açısından özellikle seçmen ve sandık, seçimin herkesi ilgilendiren olmazsa olmazlarıdır. Seçimde kimlerin oy kullanacağını bilmek yığma seçmenin önüne geçmek için önem arz etmektedir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde seçmen sayısı, yaklaşık 60 milyondur. Katılım, yüzde 86 oranında gerçekleşmiş ve 51 milyon civarında seçmen sandığa gitmiştir. 2023'te seçmen sayısının 64 milyon civarında olması beklenmektedir. Fakat ana muhalefetin küçümsediği bir konu var: Vatandaşlık verildiği için oy kullanma hakkına sahip olan yabancılar. İçişleri Bakanlığı'nın resmi açıklamasına göre 31 Mart 2022 itibariyle oy kullanma hakkına sahip Suriyeli seçmen sayısı, 113 bin 654'tür” dedi.

İTTİFAK ÇAĞRIMIZA KULAK VERİLMELİDİR

Göçmenlerin seçime kadar daha fazla vatandaşlık alacağının belirsizliğini dile getiren Günay, sözlerini şöyle noktaladı: “24 Haziran seçimlerinde yurt içi sandık sayısı 180 bin civarındadır. Yurt dışı sandık sayısının oranı, yüzde 3.12'dir. YSK'dan alınan veriler doğrultusunda 2023'te sandık sayısının tahmin 200 bin civarında olacağı söylenebilir. Sandıkların boş kalmaması için her sandığa mutlaka görevli ataması yapılmalıdır. Şimdiden muhalif tüm partiler bir araya gelerek ortak sandık görevli listelerini oluşturmalıdır. Cumhuriyet'in 100. Yılı'nda hepimizi büyük bir görev ve sorumluluk beklemektedir. Altılı Masa, iktidarı değiştirmek konusunda samimiyse bu ittifak çağrımıza kulak vermelidir.”
 

 

Yorumlar