Konya Büyükşehir Belediyesi'nden Çiftçiye Destek

Eklenme Tarihi: 28.12.2021 - 15:26 , Son Güncellenme: 28.12.2021- 15:48

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Gübre olarak kullanılan arıtma çamuruyla çiftçimize destek oluyoruz" dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden Çiftçiye Destek
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gübre olarak kullanılan arıtma çamuruyla çiftçiye destek olduklarını bildirdi. 
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediyesi; Konya Merkez Atık Su Arıtma Tesisleri'nde arıtılmış ve stabil hale getirilmiş çamurdan, hem enerji elde edildiği hem de yüksek verimli organik gübre özelliği sayesinde çiftçilere katkı destek olmak sağlanmasının amaçlandığını bildirdi. 
Ayrıca açıklamada; Türkiye'de ilk olduklarını belirten Konya Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü'nce Konya Merkez Atık Su Arıtma Tesisinde oluşan stabilize arıtma çamurlarının talep eden kullanıcılara ücretsiz verilmesinin sağlandığı bilgisine de yer verdi. 

Yapılan açıklamada görüşlerine de yer veren Uğur İbrahim Altay; arıtma çamurlarının halen toprak ıslahı ve tarımsal amaçlı kullanıldığını belirterek, Konya Merkez Atık Su Arıtma Tesisleri’nde yıllık ortalama 35 bin ton arıtma çamuru üretildiğini belirtti.
Gerekli resmi onay süreçleri sonucunda alınabilen arıtma çamurlarının organik değerlerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, şunları kaydetti:
"Özellikle mısır, buğday, arpa ve yonca gibi ürünlerde organik gübre kullanımı ile verim daha da artıyor. Arıtma çamurunun bertaraf için yüksek maliyetli teknolojiler kullanılmaktayken, organik gübre değeri olan arıtma çamurunun, ekonomiye bir değer olarak kazandırılması ve atık olarak değil; hammadde olarak değerlendirilebileceği belediyemizin uygulamaları ile somut hale gelmiştir. Gübre olarak kullanılan arıtma çamuruyla çiftçimize destek oluyoruz."

Yorumlar