• DOLAR 18.723
  • EURO 19.375
  • GRAM ALTIN 1058.9142
  • ÇEYREK ALTIN 1790.000
Açık
16
Açık

Memur ve emeklinin Ocak zammı netleşiyor!

Eklenme Tarihi: 01.10.2022 - 10:48

Ocak zammı ile beraber emekli, memur maaşları ve asgari ücretle beraber milyonlarca kişinin geliri artacak. Emekli ve memur zammı için enflasyon rakamları doğrudan etkili olacak

Memur ve emeklinin Ocak zammı netleşiyor!

Dünyada yüksek faiz artırımlarının yan etkisi olan 'Resesyon' çanları çalarken, Türkiye ekonomisi uyguladığı 'İhracat yönlü büyüme stratejisi' ile beraber güçlü büyümesini sürdürüyor. Küresel enflasyonun etkileri ülkemizde de görülürken hükümet, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' talimatı doğrultusunda bir yandan EYT ve sözleşmeli memura kadro yönünde çalışmalar yaparken, bir yandan da Ocak zammı çalışmalarını gerçekleştiriyor.
 

BAŞKAN ERDOĞAN'IN ASGARİ ÜCRET, EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI MESAJI: CİDDİ ARTIŞLAR YAPILACAK


Başkan Erdoğan, asgari ücret, memur ve emekli maaşları ve tüm kesimlerin gelirlerini etkileyecek ödemelerin yılbaşında ciddi şekilde yükseltileceğini açıkladı. Erdoğan, "Enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız" vurgusunu kullandı.


ADIM ADIM GELEN ÇÖZÜM


3600 ek gösterge çalışması sonrası sözleşmeliye kadro ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için düzenlemeler hükümetin öncelikli gündemi halini aldı. 500 bini aşkın sözleşmeli memurun beklendiği çalışma tamamlandı. Bu ay içerisinde sözleşmeliye kadro meselesinin Meclis'e gelmesi bekleniyor.


EYT ÇALIŞMASI TEKNİK OLARAK BİTTİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT çalışmasının teknik olarak tamamlandığını bildirdi. Bakan Bilgin, taslağın Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmasının ardından Aralık ayında Meclis'e geleceğini açıkladı.


Tüm bunların yanında Ocak 2023 dönemi için asgari ücret, emekli ve memur zammı için çalışmalar yapılıyor. Hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre; milyonların gelirini etkileyecek düzenlemelerle enflasyon üzerinde artışlar yapılacak.


Ocak 2023 emekli ve memur zammı döneminde yapılacak maaş artışlarıyla beraber sosyal refah düzenlemesi adı altında yeni düzenlemeler yapılması bekleniyor.


 

Yorumlar