• DOLAR 27,0595
  • EURO 29,7103
  • GRAM ALTIN 1.675,74
  • ÇEYREK ALTIN 2.827,00
Açık
16
Açık

DOĞAYI SEVELİM, DOĞAMIZI KORUYALIM!

Eklenme Tarihi: 06.06.2023 - 17:36 , Son Güncellenme: 06.06.2023- 17:41

Konya Meram Devlet Hastanesi Çevre Sağlığı ve Atık Yönetim Birimi sorumlusu Ali GÜLEÇ, İLGİ HABER’E konuştu.

DOĞAYI SEVELİM, DOĞAMIZI KORUYALIM!
Konya Meram Devlet Hastanesinde Çevre Sağlığı ve Atık Yönetim Birimi sorumlusu Ali GÜLEÇ, 5 Haziran Dünya Çevre Gününün önemini dile getirdi.
‘’İçinde yaşadığımız Dünya’nın, havasını, suyunu, yeşilini ve toprağını koruyup yaşatarak gelecek nesillere yaşanabilir dünya ve sağlıklı bir çevre bırakmak hepimizin öncelikli, yasal ve vicdani görevlerimizdendir. 

Günümüzde karşılaştığımız başlıca çevre sorunları: Su, hava ve toprak kirlenmesidir. Hayat neden ibaret! Havadan, sudan ve topraktan ibaret değil mi? Bu hava, bu su ve bu toprak sadece bizim için değil ekosistemimizde yaşayan canlılar içinde gerekli, doğadaki kaynaklarımızı hunharca kullanarak üstüne bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde doğamızı kirletmekteyiz. Türkiye’mizin incisi olan Marmara denizimizi ölümün eşiğine getirdik, nehirlerimizi ve göllerimizi hem kirletiyoruz hem tarımsal amaçlı bilinçsiz ve kontrolsüz sulamayla kendi ellerimizle yok ediyoruz. Topraklarımızı erozyon, vahşi sulama ve kontrolsüz yapılaşmalarla kaybediyoruz. Başta yangınlar olmak üzere ormanlarımızı içinde canlılar ile birlikte yok olmasını üzülerek izliyoruz. 
Hiç bir kaynak sınırsız değildir, bu nedenle başta enerji kaynaklarımız olmak üzere tüm kaynaklarımız bilinçli ve tasarruflu kullanmalı ve ona göre önlemlerimizi almalıyız.  Devlet, toplum ve birey olarak hepimizin görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olmalı ve ona göre hareket etmeliyiz.  Doğayı sevelim doğamızı koruyalım. Dünya Çevre Gününüz kutlu olsun.’’ dedi ve cümlelerine son verdi.

HABER: GAMZE BOSTAN - FATMA ÇATLI

Yorumlar