• DOLAR 28,9332
  • EURO 31,2348
  • GRAM ALTIN 1.884,23
  • ÇEYREK ALTIN 3.192,00
Açık
16
Açık

Cumhurbaşkanı, Başkan Altay'ı kürsüde tebrik etti

Eklenme Tarihi: 19.10.2022 - 14:21 , Son Güncellenme: 19.10.2022- 14:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin TBMM Grup Toplantısında açıklamalarda bulundu. Konuşma öncesi Erdoğan, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebiye AK Parti rozetini taktı.

Cumhurbaşkanı, Başkan Altay’ı kürsüde tebrik etti


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;
"Hepinizi en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Cuma günü Bartın Amasra'da yaşanan elim kaza hepimizin yüreğini dağlamıştır. TTK'ya ait Amasra taşocağı 713 çalışanı ile yılda 100 bin ton üretim yapan bir müessesedir. Bu madene 77 milyon lira yatırım yapılmıştır. Bu ocakta 20 yılda hayatını kaybeden kişi sayısı 6'dır. Her 37 madenciye 1 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı düşmektedir. Son dönemde mevzuaatta yaptığımız düzenlemeler sonucunda Amasra maden ocağında da 50 kalemi bulan iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Madende gaz inceleme sensörleri 24 saat çalışmaktadır. Belli bir seviyenin üzerinde gaz tespitinde ışıklı ve sesli alarm verilmektedir. Yüzde 1.5 metan gazı seviyesinde elektrik kesilmekte, yüzde 2'de ise maden boşaltılmaktadır. Patlama yaşanması için ise metan gazı seviyesinin 5 ve üzeri olması lazım. 18.05'te 1.5 seviyesinde metan gazı tespit edilmesi sonrası elektrik kesilmiştir. 18.10'dan sonra tespit edilememiştir. Rapor haricinde söylenen her şey spekülasyondur. Bize düşen rapor çıkana kadar yapabileceklerimizi yapmaktır. Kazadan sonraki 18 saat içinde arama kurtarma faaliyetleri tamamlanmıştır. Ocağın vardiyasında çalışan 110 kardeşimizden 41'i maalesef hayatını kaybetmiştir. 6'sı İstanbul Çam ve Sakura Hastanesi'nde, diğerleri ise yerine tedavi altına alınmıştır. Bartın'a Cumartesi günü giderek çalışmalara yerinde katıldım. İlk gün ben de aileleri ziyaret eden kişi oldum. Çam ve Sakura'da yaralıları ziyaret ettim. Bazılarının durumunun iyiye gittiğini biliyorum. Yaralı kardeşlerimize dualarımızı yapıyoruz, Bakanlığımız da ne gerekiyorsa yapıyor” dedi.“KONYA SENİNLE GURUR DUYUYOR”
Konuşmasının sonuna doğru Dünya Belediyeler Birliği Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı tebrik etmek adına kürsüye çağıran Recep Tayyip Erdoğan; “Dünyanın 241 şehrini ve buralarda yaşayan 5 milyar kişiyi temsil eden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Başkanlığına Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay seçildi. Kendisini tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılına denk gelen bu temsil görevinde kendisine başarılar diliyorum” dedi. “Konya seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde kürsüye gelen Başkan Altay, “Sayın Cumhurbaşkanım, bu başarı uluslararası arenada sizin gösterdiğiniz liderliğin bir sonucudur. UCL Dünya Belediyeler Birliği Teşkilatı, dünyada 240 binden fazla üyenin bulunduğu ve BM nezdinde yerel yönetimleri temsil eden bir kuruluş. Görev aldığımız süre boyunca artık dünyada bir marka olan AK Parti belediyeciliğini tüm dünyaya tanıtma fırsatı bulacağız. Tüm insanlığa hizmet etmek için yoğun bir gayret içerisinde olacağız. Süreçteki desteğinden dolayı zatı alinize ve tüm AK Parti ailesine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar