BEYNE ZARAR VEREN 5 ALIŞKANLIK

Eklenme Tarihi: 01.07.2021 - 11:27

Beynimiz ve alışkanlıklarımız hakkında bunları duyunca sizde çok şaşıracaksınız!

BEYNE ZARAR VEREN 5 ALIŞKANLIK

Çok farkında olmasak da beynimiz de vücudumuzun diğer organları gibi zarar görebilir. Günlük yaşamdan bazı faktörler bu zararları tetikler! Beyninize ciddi zarar veren günlük alışkanlıkları listeliyoruz.


İletişimden Kaçınma
Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, gün içinde yapacağınız çok kısa bir sohbetin bile beynin gelişiminde etkisi olduğu gözlendi. Ailenizle, arkadaşlarınızla kuracağınız iletişim beyin işlevlerini geliştirecektir!Çok Fazla veya Az Şeker
Sinir ve beyin hücrelerimizin en yüksek verimde çalışması kandaki şeker oranının ideal – ne çok yüksek ne çok az- durumda olmasına bağlıdır. Şeker bileşenleri hafızayı, odaklanmayı ve öğrenme yeteneğini arttırabilir. Üzerinizdeki hüznü ve siniri atabilir. Fakat kan şekerinin düşük olması durumunda da beyinde yavaşlama ve doğru şekilde çalışmama görülebilir. Kan şekerinin çok yüksek olması durumunda da beyin performansına ve hafızaya zarar verebilir. Yüksek veya düşük kan şekeri bunamaya ya da Alzheimer hastalığına yol açabilir!


Kahvaltı Yapmamak
Araştırmalar, düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin, özellikle bilim dallarında daha iyi performansları olduğunu gösteriyor. Diyet yapıyor olsanız bile kahvaltı öğününü atlamak beyin sağlığı için yapılabilecek en tehlikeli hareketlerden birisidir. Kahvaltıyı atlamak, kan şekeri seviyesinde düşüşe sebebiyet veriyor ve bu da yukarıda bahsettiğimiz gibi beyni olumsuz etkileyebiliyor.

Uyku Sırasında Başı Örtmek
Başımızı bir örtüyle örterek uyuduğumuzda ortam havasız kalır ve vücudumuza giren oksijen miktarı azalır. Bu durumda, oksijensiz kalmış ortamdan dolayı karbondioksit solumaya başlarız. Oksijensiz kalmış olan beynimiz için oksijen eksikliği oluşur ve uykudan verim azalabilir.