Atatürk'ün Konya'ya Gelişinin 101. Yıl Dönümü

Eklenme Tarihi: 03.08.2021 - 12:01 , Son Güncellenme: 03.08.2021- 12:51

Atatürk'ün Konya'ya gelişinin 101. yıl dönümü törenle kutlandı! Mevlana'nın 20 kuşaktan torunu Esin Çelebi de katıldığı törende, Mevlana Müzesi Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı Atatürk'ün Konya'ya 13 kez geldiğini hatırlattı.

Atatürk’ün Konya’ya Gelişinin 101. Yıl Dönümü
 
 Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Konya'ya ilk ziyaretinin 101. yılı törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı'nda olan tören, anıta çelenk bırakılması ve saygı duruşunda bulunulmayla başladı.
 

Mevlana Müzesi Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı, törende yaptığı konuşmada, Atatürk'ün, İstanbul ve İzmir'den sonra en çok ziyaret ettiği ilin Konya olduğunu iletti.

Atatürk'ün toplamda 13 kez Konya'yı ziyaret ettiğini söyleyen Bakırcı, şunları ekledi:

"Konya'daki bugün müze olarak kullanılan mekanda Atatürk 33 gün misafir edilmiştir. Atatürk, ilk ziyaretini 3 Ağustos 1920'de, son ziyaretini de vefatından kısa bir süre önce, 20 Kasım 1937'de gerçekleştirmiştir. Atatürk ile Konya arasında gönülden bir sevgi bağı kurulmuştur. Atatürk'ün Konya ile alakalı sözlerine baktığımızda bunu daha iyi anlayabiliriz. Atatürk, 1923'te Konya'daki Türk Ocağı ziyaretinde anı defterine, 'Konya, öz Türk vatanıdır. Konya, asırlardan beri tüten bir nurun ocağıdır. Türk kültürünün esaslı kaynaklarından biridir.' notunu düşmüştür."

Daha sonra günün anısına düzenlenen bisiklet sürüşnün başlangıç işaretini, Konya Valisi Vahdettin Özkan verdi.

 

Törenin katılımcıları daha sonra, Zafer Alanı'ndaki, Mustafa Kemal'in Konya'yı ziyaretleri sırasında kaldığı Atatürk Evi Müzesi'ne doğru, Büyükşehir Belediyesi Bando Takımının çaldığı "Ordu Marşı" beraberliğinde yürüdü.

Müzenin bahçesinde, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı'nın verdiği konferans ve Atatürk konulu foto blok sergisinin gezilmesiyle etkinlik son buldu.

Törene, mülki ve askeri erkan, Mevlana'nın 20 kuşaktan torunu Esin Çelebi de katıldı.

 

 

 

Yorumlar