KARATAY BELEDİYE BAŞKANI HASAN KILCA’DAN 2019 DEĞERLENDİRMESİ

Eklenme Tarihi: 01.01.2020 - 10:35

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 2019’da hayata geçirilen yatırım ve projelerin yanı sıra 2020 planlaması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Karatay Belediyesi olarak bereketli ve verimli bir dönem geçirdiklerini belirten Başkan Hasan Kılca, “2019’da ilçemizde ilk olan birçok projenin yanında yenilikçi yaklaşımlarımızı ve katılımcı belediyecilik anlayışımızı ilçemize yansıtmaya gayret ettik. 2020’de de aynı anlayış ve çabayla ilçemize değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

KARATAY BELEDİYE BAŞKANI HASAN KILCA’DAN 2019 DEĞERLENDİRMESİ
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 2019 yılı boyunca yaptıkları çalışmaları içeren bir
değerlendirmede bulundu.
31 Mart Yerel Yönetimler Seçimleri’nde göreve gelmeleriyle birlikte seçim beyannamesinde yer
alan projeleri bir bir hayata geçirmeye başladıklarını belirten Başkan Hasan Kılca, gerek rutin
belediyecilik faaliyetleri gerekse de yeni projeler açısından bereketli ve verimli bir dönem geçirdiklerini aktardı.

2019 BİZLER İÇİN BEREKETLİ VE VERİMLİ BİR YIL OLDU

Kılca, “İlçemizde ilk olan birçok faaliyetle birlikte yenilikçi yaklaşımlar ve katılımcı belediyecilik
anlayışımızı Karataylı hemşehrilerimizle birlikte sahaya yansıttık, yansıtmayı da sürdürüyoruz.
Karatay’ımızı geleceğe emin adamlarla taşıma hedefiyle yola çıktığımız ilk günden itibaren var
gücümüzle çalışıyoruz. Belediyecilik faaliyetlerimiz dışında hizmet üreteceğimiz alanlarda irademiz dışında oluşan aksaklıkların çözümü için de sorumluluk üstelenerek yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu
.
GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ ANLAYIŞIYLA İLÇEMİZİ HEMŞEHRİLERİMİZLE YÖNETİYORUZ

Karatay Belediyesi olarak “Gönül Belediyeciliği” ilkelerini önemsediklerini ve insan merkezli
hareket ettiklerinin altını çizen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, bu prensiplerden taviz vermeden birliğin ve beraberliğin tesisi için gayret ettiklerini söyledi.
Başkan Hasan Kılca, bu konudaki çalışmalarını ise şöyle özetledi: “Her hafta ilçemizin farklı bir
camisinde ‘Cuma Buluşmaları’ programları yaptık ve Cuma gününün bereketini hemşehrilerimizle paylaştık. Ramazan ayında da yine her akşam farklı bir camide ‘Teravih Buluşmaları’ yaptık. Sık sık sanayici ve esnaf buluşmalarımızla buluştuk. Yine ‘Karatay Söz Meclisi’ adıyla halk buluşmaları gerçekleştirerek vatandaşlarımızı belediyemizde misafir ettik. Hemşehrilerimizin öneri ve taleplerini birlikte değerlendirdiğimiz bu programlarımızın yanı sıra ilçemizin tüm muhtarlarıyla irtibatımızı güçlü tutmaya gayret ettik. Hemşehrilerimizle olan iletişimimizi güçlendirmek, fikir, öneri ve taleplerini teknolojiden faydalanarak değerli verilere dönüştürmek adına Karatay Bilgi Yönetim Sistemi’ni hayata
geçirdik. Kısacası Gönül Belediyeciliği ilkelerimizden taviz vermeden hemşehrilerimizle el ele, gönül gönüle vererek ilçemizi hep birlikte yönetmeye özen gösterdik.”

EĞİTİM, GELECEĞİN TÜRKİYESİ’NİN İNŞASI İÇİN OLMAZSA OLMAZIMIZ

Kılca, 2019 yılı değerlendirmesinde eğitim alanındaki çalışmalarına ise ayrı başlık açtı. Karatay
Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Belediyesi olarak eğitime çok önem verdiklerine vurgu yaparak, “Bizim için eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdı ve geleceğin Türkiye’sinin daha güçlü temellerle inşasında önem bir husustur. Bu kapsamda da göreve geldiğimizin daha ilk ayında 20 milyon TL yatırım bedeliyle 3 okulumuzun temelini attık. İnşaatlarımız tamamlanmak üzere. Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi(BİLSEM) projemizin inşaatı da tamamlandı diyebiliriz. İlçemizdeki tüm ilkokul birinci sınıf öğrencimize çanta ve kırtasiye malzemesi desteği verdik. TÜBİTAK ile protokol imzalayarak ilçemizdeki
tüm okullara TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı kurmaya başladık. Yine Karatay’daki 2 bin 8’inci sınıf öğrencisine 8 bin LGS destek kitabı hediye ettik” ifadelerini kullandı.


AL BAYRAĞIMIZI HER YERDE DALGALANDIRACAK SPORCULAR YETİŞTİRİYORUZ

Karatay Belediyesi, eğitimde olduğu gibi gençliğe ve spora da büyük önem veriyor. Bu konuda
çoğu Seçim Beyannamesi’nde yer alan çalışmalar olmak üzere birçok projeyi hayata geçirdiklerini

kaydeden Başkan Hasan Kılca, gençliğin iyi bir şekilde yetişmesi ve spora yönlendirilmesinin gayretinde olduklarını söyledi.
Hasan Kılca, şunları aktardı: “Karatay Yaz Spor Okulları projemizi vakit kaybetmeden 11 branşta
başlattık ve yaklaşık 1000 çocuğumuzun katılımıyla faydalı bir dönem geçirdik. Karatay Belediyespor Kulübümüzü yeniden canlandırdık ve şu anda 7 branşta uzman antrenörlerimizle yüzlerce sporcumuz eğitimlerini alıyorlar. Buradan yetişecek evlatlarımız kendi branşlarında inşallah Ayyıldız bayrağımızı dünyanın her yerinde dalgalandıran başarılı birer sporcu olacaklar.

2019’DA YOL ASFALTLAMA, BAKIM VE ONARIMINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI

“Yol medeniyettir” anlayışıyla hareket eden Karatay Belediyesi, 2019’da da ilçenin dört bir yanında yürüttüğü yol yapım, onarım ve bakım çalışmalarına ara vermeden devam etti. Hasan Kılca da, Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından gerçekleştirilen çalışmalara bizzat katılarak çalışmaları sık sık yerinde inceledi.
Kılca, belediye olarak tüm mahalleleri kapsayan çalışma yürüttüklerinin altını çizerek, “Altyapının
kalitesi ve standardını yükseltme hedefiyle başlattığımız yeni asfalt sezonunda önemli çalışmalar
gerçekleştirdik. Ben, bu vesileyle hemşehrilerimize hizmetin en güzelini ulaştırmak için fedakarca gayret gösteren bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

KARATAY BELEDİYESİ TÜKETTİĞİ KADAR ENERJİYİ GÜNEŞLE ÜRETİYOR

Fiziki belediyeciliğin yanı sıra kültürel ve sosyal belediyecilik alanında önemli çalışmalara imza
atan Karatay Belediyesi, 2019’da yenilenebilir enerji projelerinde de adından söz ettirdi. Karatay
Belediyesi, yapımını tamamladığı Karatay Güneş Enerji Santrali’ni Kasım ayında düzenlenen törenle hizmete açtı.
Çevreci ve geri dönüşü bakımından önemli bir yatırım olan Karatay Güneş Enerji Santrali hakkında konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, şunları söyledi: “Karatay Belediyesi, bu tesisle yenilenebilir enerji alanında önemli bir iş başarmıştır. 5.8 milyon liraya mal olan bu tesisimizle belediyemize ait bütün bina, park ve tesislerin tükettiği tüm enerjiyi karşılıyor. Tesisten yıllık elde edilecek kazanç, 1 milyon 496 bin TL. 5 milyon 780 bin TL’ye mal ettiğimiz tesisle hem çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakmış hem de yılda yaklaşık 88 bin ağacı doğaya kazandırmış oluyoruz.”

2019’DA KARATAY TURİZM ALANINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞADI

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın Seçim Beyannamesi’ne yer alan “Mevlana Arkası
Dönüşüm Projesi”nde de 2019 yılı içerisinde önemli gelişmeler yaşandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Mevlana Türbesi’nin arkasındaki 70 bin 800
metrekarelik bölgeyi “Kentsel Yenileme Alanı” olarak ilan ederek projenin bir an önce hayata geçirilmesi için önemli bir mesafe kaydedilmesini sağladı.
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Resmi Gazete’de de yayımlanan karar dolayısıyla
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ederek, “Amacımız medeniyetimizin en kıymetli mekanlarını ve eserlerini barındıran Karatay’ın ülke turizmine çok daha fazla katkı yapmasıdır. İnanıyorum ki proje hayata geçtiğinde Karatay, turizm alanında önemli bir iş başarmış olacak” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya ve Konyalılara olan sevgisini sadece bu kararla
değil, yine Karatay Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarına başlanan Selçuklu dönemi
kervansaraylarından Obruk Hanı’nın hemen arkasındaki Kızören Obruk Gölü’nün “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil etmesiyle de bir kez daha gösterdi.
Obruk Hanı ve çevresinde restorasyon ile çevre düzenlemesi çalışmalarına başlayan Karatay
Belediyesi, Hayıroğlu Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve 10 bin 300 yıllık geçmişiyle Çatalhöyük’ten tam 1000 yıl daha eski Boncuklu Höyüğü’ne yönelik her türlü çalışmaya destek vererek bölgeyi turizme kazandırmayı hedefliyor.
Karatay Belediyesi, termal turizm alanında da önemli projeler yürütüyor. Karatay Belediyesi’nin
önemli vizyon projeleri arasında yer alan ve 5 yıldız konforundaki İsmil Termal Tesisleri de 2019’da bitme aşamasına geldi. Türkiye ve Konya’nın termal turizmdeki payını arttırması planlanan söz konusu projenin son rötuşları yapılarak 2020’nin başlarında hizmete açılması hedefleniyor.

KARATAY, KÜLTÜREL VE SOSYAL BELEDİYECİLİKTE DE FARKINI GÖSTERDİ

Karatay Belediyesi, 2019 yılı içerisinde kültürel ve sosyal belediyecilik alanında da birçok yeni
proje ile uygulamayı da hayata geçirdi.
Bu kapsamda Karatay Belediyesi, Konya’da bin 700’ü aşan Çölyak hastası için Karatay Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası’nda glutensiz ekmek üretimine başladı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, vatandaşların talebi doğrultusunda glutensiz ekmeğin üretimini gerçekleştirerek belediyeye ait ekmek büfelerinden glutensiz ekmeği daha ucuz bir fiyata aldıklarını
belirtti. Sosyal belediyecilik faaliyetlerinin yanında kültürel anlamda da üzerine düşeni yapmaya gayret gösteren Karatay Belediyesi, 2019’da “Mevlana Şiir Şöleni” ve “Vatan Aşkıyla 53. Konya Aşıklar Bayramı”nı da düzenledi. “Sufisin Sinema Günleri”ne katkı sunan yıl içerisinde yapılan tanıtım fuarlarına katılım sağlayan Karatay Belediyesi, Karatay Emekli Konaklarından faydalanan vatandaşların yanı sıra ve ilçede eğitim gören öğrencilere yönelik de gezi programları yaptı. Yine Karatay Belediyesi, Hz. Mevlana’nın hayatını konu alan ve 5 milyonun üzerinde izlenme oranına ulaşan 30 bölümlük Türkiye’nin ilk sosyal medya dizisi “Mihrimah Karatay Çizgi Dizisi”ne de imza attı. “Minyatürlerle Mevlevilik ve Mevlevihaneler Sergisi” düzenleyen ve söz konusu eserlerin olduğu “Âlem Dönüyor; Minyatürlerle Mevlevilik ve Mevlevihaneler” adlı kitabın da basımını gerçekleştiren Karatay Belediyesi, 2019’da bu
kitabın yanı sıra “Selçuklu Emiri Celalettin Karatay ve Vakıf Eserleri” ile “Konya’da Ahilik ve Ahi Yapıları” adlı iki yeni eseri de yayın hayatına kazandırdı.

Yorumlar

Namaz Vakitleri
namaz vakitleri
 • İmsak

 • Güneş

 • Öğlen

 • İkindin

 • Akşam

 • Yatsı

13°

Yağmurlu

Yağmurlu

 • Nem

  %83

 • Rüzgar

  6 km/s

 • Cumartesi

  18°

 • Pazar

  18°

 • Pazartesi

  17°

 • Salı

  16°

Puan Durumu

Takım O G B M P

1

Trabzonspor
26 15 8 3 53

2

Başakşehir FK
26 15 8 3 53

3

Galatasaray
26 14 8 4 50

4

Sivasspor
26 14 7 5 49

5

Beşiktaş
26 13 5 8 44

6

Alanyaspor
26 12 7 7 43

7

Fenerbahçe
26 11 7 8 40

8

Göztepe
26 10 7 9 37

9

Gaziantep FK
26 8 8 10 32

10

Denizlispor
26 8 7 11 31

11

Antalyaspor
26 7 9 10 30

12

Gençlerbirliği
26 7 7 12 28

13

Kasımpaşa
26 7 5 14 26

14

Konyaspor
26 5 11 10 26

15

Yeni Malatyaspor
26 6 7 13 25

16

Çaykur Rizespor
26 7 4 15 25

17

MKE Ankaragücü
26 5 8 13 23

18

Kayserispor
26 5 7 14 22